Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Ciechanowie

60-lecie Grup SIM PCK połączone z obchodami Dnia Młodzieży PCK

Kategoria: Aktualności

25 października obchodziliśmy Dzień Młodzieży PCK. Z tej okazji członkowie, wolontariusze i opiekunowie SK PCK i Grupy SIM PCK otrzymali od Jerzego Bliska, Prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża i Katarzyny Mikołajczyk, Dyrektor Generalnej Polskiego Czerwonego Krzyża list z życzeniami i podziękowaniami, w którym czytamy, m.in.: „Jesteście wzorem społecznej odpowiedzialności i empatii. Dziękujemy za Waszą nieocenioną działalność!”.

Do życzeń przyłączyli się pracownicy Oddziału Rejonowego Młodzieży PCK w Ciechanowie:

W tym wyjątkowym Dniu chcemy Wam przekazać, Droga Młodzieży, najserdeczniejsze życzenia, by każdy dzień uczył Was nowych rzeczy oraz pozwalał dostrzegać dobroć ludzi i zadowolenie potrzebujących.

Dziękujemy Wam za czas, zaangażowanie i każdy gest dobroci.”

Z okazji Dnia Młodzieży PCK, chętni wolontariusze Grupy SIM wykonali zdjęcia, które znajdują się na krzyżu Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża. Dziękujemy bardzo tym Wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na prośbę Organizatorów i pokazali w ten sposób swoją solidarność ze Społecznością Ruchu Młodzieżowego PCK.

60-leciem Grup SIM PCK Szkolne połączono z obchodami Dnia Młodzieży PCK. Wydarzenie odbyło się w piątek, 27 października w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie. To tu, powstała grupa założycielska Grupy SIM PCK, która doprowadziła do powołania w grudniu 2022 r. Grupy SIM PCK przy PCK OR w Ciechanowie.

Na spotkanie zaproszono członków SK PCK z klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 7 oraz wolontariuszy Grupy SIM PCK, w większości absolwentów tej Szkoły. To tzw. SIM-owcy wraz z opiekunką Grupy panią Małgorzatą Nowakowską, przygotowali Grę terenową pt. „60 lat z SIM PCK”. W grze, wzięło udział sześć 3-8-osobowych zespołów – łącznie 31 graczy. Materiał do gry powstał dzięki zaangażowaniu liderów Grup SIM PCK oraz opiekunów Grup SIM PCK z całej Polski podczas comiesięcznych spotkań online, za co serdecznie dziękujemy. Naszą Grupę, reprezentowały Zuzia Mach i pani Małgorzata Nowakowska. Scenariusz naszej wersji gry opracowano poprzez zmodyfikowanie i dostosowanie zadań do warunków i możliwości miejsca, w której toczyła się zabawa oraz pogody.

Na początku zgromadzenia, odśpiewano hymn Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnie wszyscy wysłuchali listu od „Rymanowszczaków” (uczestników obozu zimowego na przełomie 1962/1963 w Rymanowie Zdroju, którzy uważani są za twórców Grup SIM). List przeczytała Zuzia Mach, przewodnicząca Zarządu Grupy SIM, a jego treść wprowadziła obecnych w tematykę gry.

Zadania dotyczyły zagadnień, takich jak: pierwsza pomoc przedmedyczna, zdrowe żywienie i styl życia, ekologia, promocja krwiodawstwa, profilaktyka AIDS/HIV, międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu oraz integracja międzypokoleniowa. Na 8. punktach kontrolnych uczestnicy wysłuchali krótkich informacji od postaci, w które wcielili się wolontariusze Grupy SIM, po czym uczniowie, wspierani przez SIM-owców, instruktorkę PCK i nauczycielkę informatyki, przystępowali do różnorodnych działań. Wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową, korzystając z robotów Photon łączyli w pary karty memori, segregowali odpady … na tablicy interaktywnej, rysowali z zasłoniętymi oczami, przelewali wodę, układali puzzle, grali w planszówkę i popularną grę w XX wieku. Towarzyszyły im przy tym ogromne emocje.

Po wykonaniu zadań, gracze mogli skorzystać z poczęstunku, który wcześniej sami przygotowali.

A na zakończenie, w ramach ogólnopolskiej akcji PCK, zorganizowano happening, podczas którego utworzyli „żywy czerwony krzyż”. Wszyscy trzymali w rękach rekwizyty w postaci czerwonych kartek i ustawili się w taki sposób, aby odtworzyć kształt krzyża. Był to znak solidarność z Ruchem Młodzieżowym PCK.

Wolontariusze Grupy SIM PCK zostali dłużej. Integrowali się podczas seansu filmowego i rozmów na ważne tematy!

Dziękujemy bardzo Dyrektorowi Szkoły, Panu Marcinowi Stępniowi – gospodarzowi obiektu, za wyrażenie zgody na realizację przedsięwzięcia.

Dziękujemy Panu Bogdanowi Kołakowskiemu prezesowi Zarządu PCK OR w Ciechanowie, Pani Bożenie Podleńskiej dyrektorowi PCK OR w Ciechanowie,  Pani Beacie Turkowskiej, instruktorce PCK z Oddziału Rejonowego PCK w Ciechanowie, Pani Kasi Palińskiej – nauczycielce informatyki, Pani Kamili Radeckiej – opiekunce Klubu Wiewiórka PCK oraz członkom SK PCK ze SP nr 7 i Grupy SIM PCK, którzy stali na punktach, uczniów SP nr 7 i szkół ponadpodstawowych – I LO w Ciechanowie, ZS nr 2 i 3 w Ciechanowie, ZST CKU w Ciechanowie, LO ZDZ w Ciechanowie: Kasi, Zosi, Julce B., Julce N., Kindze, Sandrze, Laurze, Zuzi, Ani, Julce S., Kasandrze, Emilce, Mateuszowi, Dawidowi, Wojtkowi, Igorowi, Filipowi, Mikołajowi i Adamowi, za poświęcony wolny czas oraz wszelką pomoc w realizacji wydarzenia, upieczone ciasta, babeczki, przyniesione słodkości i stworzenie wyjątkowej atmosfery.

Chętnych, zapraszamy do wstąpienia w szeregi Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK, działającej przy Oddziale Rejonowym PCK w Ciechanowie. Znajdziecie nas w social mediach, na Instagramie sim_pck_ciechanow_ i Facebooku – Ciechanowska Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. 

Małgorzata Nowakowska  – opiekunka Grupy SIM PCK

Foto: Kamila Radecka, Katarzyna Palińska i Małgorzata Nowakowska

 

Skip to content